Zásahové přilby

V měsíci únoru, tohoto roku (2013), nám bylo zakoupeno, OÚ Jablůnka, 11 ks nových zásahových přileb MSA Gallet F1SF. Tyto nové přilby vystřídají naše současné (PABfire) zakoupené v roce 2002, které již nesplňují naše požadavky z hlediska využití obličejové masky, pomocí vnějších úchytů (tzv. kandahárů). Tyto vnější úchyty umožňují snadné a rychlé sundání masky z obličeje, bez nutnosti sundávání a opětovného nasazení přilby na hlavu. Doposud u námi používané obličejové masky s tzv. náhlavním křížem, si musíme nejprve sundat přilbu, nasadit obličejovou masku a poté znovu přilbu a pokračovat v zásahu. Tímto zakoupením nových přileb se do budoucna samozřejmě zvyšuje bezpečnost a rychlost při zásazích. V současnosti masky s kandahárem nevlastníme, ale uvažujeme o jejich zakoupení spolu s novými přetlakovými dýchacími přístroji.

Zásahová přilba Gallet F1SF patří mezi světově nejrozšířenější hasičské přilby. Přilba Gallet F1SF je formována z polyamidu. Tento materiál se vyznačuje vysokou tvarovou stálostí při vysokých teplotách, houževnatostí a tvrdostí. Velikost se snadno nastavuje ráčnovým systémem. Vnitřní část přilby je vylepšena tlumícími materiály.

Přilba F1SF má vylepšený systém upnutí masky, tzv. kitfix, kdy lze posunovat uchycení pro masku v rozsahu 1cm a tak regulovat tlak masky na obličej.

Je vyráběná v nastavitelné velikosti 53 - 63 cm. Hmotnost přilby je cca 1,5 kg.

Nově je na každé přilbě integrován držák pro svítilnu, který je na levé i pravé straně přilby. Mezi skořepinou přilby a tlumící vrstvou je větší prostor, který zajišťuje lepší proudění vzduchu a odvětrávání přilby. Tím se také zlepšila slyšitelnost v přilbě.

Anatomicky tvarovaný obličejový štít je potažen jednostranně průhlednou vrstvou pozlacení (9% prostupnost světla), která účinně zvyšuje tepelnou bariéru. Blíže k obličeji jsou v přilbě integrovány zasouvací ochranné brýle z čirého plastu. Brýle se ovládají páčkou na straně přilby. Přilba je dodávána s tříbodovou podbradní páskou a s koženým krytem brady a se zátylníkem, odolným vůči plamenům. Přilba nabízí velkou barevnou škálu např. červená, modrá, žlutá, černá atd.

Přilby, které jsme si objednali, byly dodány v barvě  žlutozelené - fotoluminiscenční, která jasně září ve tmě, s černými (resp. oranžovými) rozlišovacími štítky. Na zadní straně přilby jsou reflexní samolepky s názvem jednotky a příjmením člena jednotky. Toto označení přileb bylo provedeno podle pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky, kterým se upřesňuje označení přileb hasičů při zásahu jednotek SDH.

Správce stránek Jablůnka
r.mrlina@centrum.cz